wtorek, 18 grudnia 2012
Bolesna część historii na ekranach kin
20 Listopada opiekunowie, wolontariusze i młodzież naszego z Naszego Domu wybrała się do kina „Helios” w Gdańsku, by wspólnie obejrzeć film pt.„ Pokłosie”. Film przedstawił obraz polskiej wsi, której mieszkańcy zostali dotknięci tragizmem II Wojny Światowej. Pokazane zostało ich życie po wojnie, wybory jakich dokonali oraz to, jakie były ich konsekwencje. Konsekwencje, które odczuwały ich dzieci a nawet wnuki.
„Pokłosie” nie jest filmem łatwym ani przyjemnym, ponieważ dotyka problemu tolerancji i antysemityzmu oraz porusza tę część naszej historii, o której wielu ludzi chciałoby pewnie zapomnieć. Można jednak stwierdzić, że jest poruszający i głęboki w swojej wymowie oraz zmusza widza do refleksji i rozmowy o tym czym jest ta tolerancja i czym w ogóle był antysemityzm. Wielu młodych ludzi nie wie nic o tych zagadnieniach. Przypomina nam także o tym, że historia Polski to nie tylko same zwycięstwa i piękne wydarzenia. Trzeba także pamiętać o tych mniej „chlubnych” chwilach.
Choć „Pokłosie” od początku był filmem, który wzbudzał wiele kontrowersji to nagrody i pochlebne komentarze (również nasze) świadczą o tym, że jest to film, który trzeba zobaczyć nie tylko ze względu na temat, którego dotyczy, ale też na jego inne walory zaczynając od bardzo dobrej reżyserii, gry głównych aktorów: M. Sthura i I. Czopa a na muzyce kończąc.
Wszyscy po seansie zamyśleni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do naszych domów.